Wybierz rodzaj kredytu, który odpowiada Twoim potrzebom


Po znalezieniu odpowiedniego domu do kupienia, sprawy zaczynają toczyć się bardzo szybko. Przy wyborze kredytu hipotecznego trzeba dokonać wielu kompromisów i wyborów.

Najlepiej jest przemyśleć te kompromisy zawczasu, gdy ma się jeszcze trochę czasu. Wybór rodzaju kredytu już teraz pozwala na złożenie wniosku o ten sam rodzaj kredytu u każdego kredytodawcy. W ten sposób łatwiej jest porównać ich oferty.

Co należy zrobić teraz


Pierwszy wybór, jakiego musisz dokonać, to rodzaj pożyczki
Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj pożyczki jest dla Ciebie najlepszy, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po różnych rodzajach pożyczek.

Najważniejsze wybory, jakich musisz dokonać w kwestii rodzaju kredytu, to:

stała lub zmienna stopa procentowa


Okres kredytowania (np. 15 lat lub 30 lat)Jeśli rozważasz kredyt konwencjonalny z niską wpłatą zaliczki, istnieją również opcje prywatnego ubezpieczenia kredytu hipotecznego. Jeśli nie jesteś pewien, jaka jest różnica w kosztach pomiędzy dwoma lub trzema rodzajami kredytów, poproś kredytodawców o szczegółowe arkusze kalkulacyjne dla każdego wyboru i porównaj je obok siebie. Doradca mieszkaniowy może również pomóc w podjęciu decyzji, który rodzaj kredytu jest najlepszy w danej sytuacji.

Następnie zastanów się, czy chcesz płacić punkty, otrzymać kredyt pożyczkodawcy, czy też nie chcesz płacić ani jednego, ani drugiego.
Kredyty pożyczkodawcy to rabaty od pożyczkodawcy, które rekompensują koszty zamknięcia transakcji. Punkty, znane również jako punkty rabatowe, to opłaty z góry, które płacisz pożyczkodawcy w zamian za niższe oprocentowanie.

Dowiedz się więcej o tym, jak działają punkty i kredyty oraz jak zdecydować, które z nich są odpowiednie dla Ciebie.
Jeśli jesteś zainteresowany rozważeniem kredytu z punktami lub kredytami, poproś każdego kredytodawcę o przedstawienie Ci dwóch opcji – jednej z punktami lub kredytami i jednej bez nich. Porównanie dwóch opcji obok siebie to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, która z nich jest lepsza. Porównaj, ile gotówki musisz mieć przy zamknięciu transakcji, miesięczną ratę oraz ile odsetek zapłacisz w okresie, w którym zamierzasz mieszkać w swoim domu.


Co warto wiedzieć wybierając pożyczkę.


Opcje omawiane z kredytodawcami nie są wiążącymi ofertami.
Wielu kredytodawców pomaga porównać zalety i wady różnych opcji kredytowych za pomocą arkuszy lub wydruków przedstawiających poszczególne opcje kredytowe. Arkusze te są bardzo przydatne do przemyślenia wyboru z wyprzedzeniem, przed znalezieniem mieszkania lub wybraniem kredytodawcy. Nie stanowią one jednak wiążącej oferty. Po znalezieniu domu, który chcesz kupić, poproś każdego z kredytodawców, których bierzesz pod uwagę, o formalne oszacowanie wysokości kredytu.

Przed złożeniem wniosku o szacunkową wycenę kredytu należy wiedzieć, jakiego rodzaju kredytu się chce
Szacunkowa wycena kredytu to standardowy formularz, który umożliwia porównanie kosztów u różnych kredytodawców. Dobrze jest wiedzieć, jakiego rodzaju pożyczki oczekujesz, zanim poprosisz o Szacunkową Ocenę Kredytową. W ten sposób otrzymasz oferty od każdego pożyczkodawcy dotyczące tego samego rodzaju pożyczki i będziesz mógł je porównać, aby sprawdzić, która oferta jest najkorzystniejsza.

Jak długo zamierzasz korzystać z pożyczki ma znaczenie


Porównując dwa potencjalne warianty pożyczki, warto rozważyć najkrótszy i najdłuższy okres, na jaki zamierzasz ją utrzymać. Na przykład, to, czy należy zapłacić koszty zamknięcia kredytu z góry, czy też skorzystać z kredytów pożyczkodawcy w celu obniżenia kosztów zamknięcia, zależy od ram czasowych. Kredyt hipoteczny o zmiennym oprocentowaniu może mieć niższą ratę miesięczną, ale może być ryzykowny, jeśli utrzymasz kredyt po wygaśnięciu początkowej stopy procentowej.

Należy ustalić najkrótszą, najbardziej prawdopodobną i najdłuższą liczbę lat, na jaką zamierzasz zaciągnąć kredyt.
Poproś doradcę kredytowego lub doradcę mieszkaniowego o pomoc w obliczeniu całkowitych kosztów kredytu w każdym z trzech okresów.

Leave a Review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *