Ranking Kont Oszczędnościowych

Ranking kont oszczędnościowych - Maj 2022
Oprocentowanie %
Okres oszczędnościowy mies
Kwota:
5000PLN
Okres:
30dni
1
Kwota:
5000PLN
Okres:
30dni
2
Wtyczka WebSoft

Konto oszczędnościowe – co to jest?

Konta oszczędnościowe to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych. Dzięki niej możesz zarobić na odsetki i zadbać o rodzinny budżet. Konto oszczędnościowe to konto, które pozwala na bezpieczne przechowywanie środków. W większości przypadków jego oprocentowanie jest wyższe niż podstawowego rachunku bankowego. Ponadto konta oszczędnościowe łączą w sobie zalety kont osobistych i kont depozytowych. Kolejną zaletą kont oszczędnościowych jest ich elastyczność. Oznacza to, że w każdej chwili możesz wpłacać i wypłacać pieniądze ze swojego konta. Możesz wpłacić pieniądze na swoje konto oszczędnościowe w dowolnym momencie, a kwota jest nieograniczona. Nawet jeśli nie masz środków w danym miesiącu i żadna kwota nie została zaksięgowana na Twoim koncie, nie martw się. W takim przypadku nie poniesiesz żadnych konsekwencji, ponieważ bank nie wymaga od klientów regularnych miesięcznych wpłat.

Kolejną kwestią jest wypłata środków z kont oszczędnościowych i zasługuje na szczególną uwagę. Zdarza się, że bank ogranicza liczbę darmowych wypłat do miesiąca lub dwóch. Jeśli chcesz wypłacić pieniądze po tym czasie, musisz wziąć pod uwagę dodatkowe koszty transakcji.

Konta oszczędnościowe – jak wybrać najlepsze konto?

Zanim zdecydujesz się na wybór odpowiedniego konta oszczędnościowego, jest kilka ważnych kryteriów, o których powinieneś wiedzieć. Pierwszym kryterium przy wyborze jest oprocentowanie, a im wyższe oprocentowanie, tym lepiej. Tutaj należy pamiętać, że bank co roku zapewnia odsetki brutto. Dlatego chcąc obliczyć zyski, należy wziąć pod uwagę okres oszczędzania oraz podatek od zysków kapitałowych. Kolejnym kryterium jest częstotliwość, z jaką odsetki są kapitalizowane, czyli zysk generowany z odsetek na rachunku. Odsetki dodawane do konta mają tendencję do zwiększania jego salda, do czego naliczane są odsetki za kolejny okres.

Ostatnim kryterium jest koszt wypłaty środków z konta. Jak sama nazwa wskazuje, celem konta oszczędnościowego jest oszczędzanie. Dlatego banki zazwyczaj oferują klientom wysokie oprocentowanie, ale tylko wtedy, gdy nie wypłacają zbyt często pieniędzy ze swoich kont.

Niektóre agencje oferują promocję, w której raz w miesiącu wypłaty z konta są bezpłatne. Wybierając konto oszczędnościowe warto mieć na uwadze ten koszt.

Obecnie jedną z najpopularniejszych ofert kont oszczędnościowych na rynku są:

  • Get In Bank,
  • Alior Bank,
  • Millennium,
  • ING,
  • mBank.
Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe dla dzieci – czy warto?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dlatego warto założyć konto oszczędnościowe dla swojego dziecka, aby zapewnić sobie lepszy start w przyszłości. Otwierając konto oszczędnościowe dla swoich dzieci zaraz po ich narodzinach, możesz przekazać im zgromadzone środki od razu, np. podczas chrztów, urodzin czy komunii. Kiedy Twoje dziecko dorośnie, może mieć dużo pieniędzy do przetworzenia na swoim koncie.

Własne konto oszczędnościowe Jeśli Twoje dzieci ukończyły 13 lat, za Twoją zgodą mogą otworzyć własne konto oszczędnościowe – w zależności od polityki danego banku. Jako rodzic musisz również być obecny podczas podpisywania specjalnej umowy. Po zakończeniu całego procesu dziecko ma pełne uprawnienia do zarządzania środkami na swoim koncie.

Pamiętaj, że gdy Twoje dziecko ukończy 18 lat, Twój bank może zamienić Twoje konto oszczędnościowe dla młodzieży na konto standardowe. Wtedy koszty związane z prowadzeniem konta mogą być wyższe. Dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzić notowania banku i zapoznać się z obowiązującymi opłatami. Istnieje również możliwość, np. wspólne konto oszczędnościowe. Obejmuje to fakt, że każdy współwłaściciel konta może sam się nim pozbyć.

Odsetki na koncie oszczędnościowym

Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest określane przede wszystkim przez stopę ustalaną przez NBP. Zmienne te zależą również od poziomu inflacji i stanu naszej gospodarki.

Zazwyczaj odsetki od kont oszczędnościowych naliczane są co miesiąc. Oznacza to, że kwota naliczana jako odsetki wzrośnie, ponieważ jest to suma zainwestowanego kapitału i zarobionego procentu. Co miesiąc bank automatycznie obciąża Twoje konto tzw. „podatkami belkowymi” w wysokości 19%.

Zysk na koncie oszczędnościowym możesz łatwo obliczyć za pomocą kalkulatora na totalmoney.pl. Banki zawsze oferują roczne odsetki na rachunkach oszczędnościowych. Jeśli zdecydujesz się zaoferować 3% rabatu, to jest to odsetki, które możesz zarobić po roku. Powinieneś odjąć od tego 19% swojego dochodu.